Kirde- Poola jalgrattamatk, 08.-14.05.2017

6v8x4430

Eesmärk: tutvuda Kirde-Poola imekauni maastikuga ja väga sõbraliku poola rahvaga, anda koormust oma kehale ja vaimule, leida uusi sõpru matkasellide seas. 4-5 päevaga (ca 260 km), seikleme Kirde- Poolas, kahes rahvuspargis: Wigry ja Suwalki. Teisel päeval võimalik istuda süsta peale ja sõita mööda ajaloolist Augustowi kanalit. Kanalis on lüüsid, mille avamist ja sulgemist saame ise jälgida. Kellel süstamatka soovi pole, saab rattaga samal marsuudil edasi sõita.
Kilometraas on hinnanguline, seda saab nn. lõigata- lühendada (v.a. süstamatkal, mis on ca 15-20 km) või leida pikem tee punktist A punkti B. Imekaunis maastik on sarnane Lõuna- Eestile, kuplite vahel järvekesed ja Poola pisikesed talud. Meie marsuudil on kaWigrys loss.
Mai keskel on juba piisavalt soe, puud lehtedes, aasad õites. Loodus on Eesti omast ca 2-3 nädalat ees. Ööbimine ja söömine Poola turismitaludes. Poola köök ja söök on imelised. Lõunapaiku keedan Teile ise suppi. Mikrobuss sõidab kaasa kogu marsuudil, bussis on Teie asjad, tööriistad pisemaks rattaremondiks ja esmaabikohver.

1. päev, väljasõit Tallinnast, kell 6.00 , terve päev bussisõitu läbi Eesti (Pärnu-Ikla kaudu), Läti, Leedu, kuni Poolani. Õhtuks Wigry küla, Suwalki lähedal. Kokku 700 km.
2. päev, algab rattasõit marsuudil Wigry- Sejny- Muly. Ca 50 km, soovijad saavad marsuuti tublisti lühendada ja valida omale jõukohase marsuudi ja pikkuse.
3. päev, süstamatk Augustowi kanalis Rygol- Plaska, kuni 20 km. Kes ei soovi süstaga matkata siis rattaretk 30- 50 km. Marsuudil Muly- Rygol- Plaska. Süstamatkal tuleb läbida mõned lüüsid. Süstamatkajate jalgrattad toimetatakse järgmisse ööbimispaika. Jalgrattamarsuudi võib valida pikki kanalit ja uudistada lüüside toimetamist.
4. päev, rattaretk Plaska- Wigry. 35-50 km. Oleme tagasi esimeses ööbimispaigas.
5. päev, Wigry- Jeleniewo- Bachanowo, kuni 40 km või rohkem. Tasasem tee on muutunud künklikumaks, mis meenutab Lõuna- Eesti kuppelmaastikku.
6. päev, Bachanowo- Mosty w Stańczykach, ca 40 km (pikem tee 60, lühim 25 km). Liikudes põhjapoole, võimalus käia Poola- Leedu- Vene kolmikpiiril. Õhtuks jõuame Bachanowo tagasi.
7. päev alustame tagasõitu Eesti poole, õhtuks Tallinnas.
Retke kaardi leiad siit.
Rattaretkel on kohustuslik tervisekindlustus, rattakiiver ja helkurvest!

Hind 390 eur.

Hind sisaldab:
• Inimeste ja rataste transporti retke alguspunkti ja tagasi Tallinna.
• Sööki 3 päevas (ratta- ja süstamatka ajal)
• Majutust Poola turismitaludes.
• Süstarenti ja lüüside makse.
• Saatebussi kogu matka ajal.
Hind ei sisalda:
• Muuseumide jms külastust.
• Tervise- ja reisitõrke kindlustust.
• Sööki esimesel ja viimasel päeval.

Jalgratas, kiiver, helkurvest peab osalejal endal olema. Jalgratas peab olema tehniliselt korras, selle mark ja vanus pole olulised. Jalgrattamarsuudil ja päevakavades võivad toimuda mõningad muudatused. Maksimaalne osalejate arv on 18. Mittetäisealistel, kui tullakse retkele ilma vanemateta (alla 18), vajalik vanemate kirjalik nõusolek . Vanuse alam- ja ülempiiri pole määratletud, rattaretk peaks olema jõukohane kõigile, kellel vähegi soovi ja huvi. Võimalik valida enda võimetele vastav marsuut ja pikkus. Jagame välja marsuudi kaardid.  Saatebuss on kogu retke kuskil läheduses, ratta pisiremonti (nt. kummivahetust ja kummi pumpamist vms.) võimalik teostada kohapeal. Bussis apteek ja joogivesi.

Registreerimiseks vajalik: Nimi, sünniaeg, telefoni nr., e- mail ja broneerimistasu 50€ tasumine Loodusretked OÜ kontole EE961010220074261014
Kogu summa tasuda kaks kuud enne reisi algust!

Info ja registreeimine: ene.norak@gmail.com, 524 1119
Kindlustus: kersti@loodusretked.ee
Loe reisitingimused 2017

Augustowi kanal
19 sajandi keskel ehitatud kanal, mis asub praegu Kirde- Poola ja Loode- Valgevene territooriumil. Pikkus 101 km, lüüse 18. Kuna Preisimaa oli kaubaveole kehtestanud väga kõrged tollimaksud, ehitati kanalite süsteem, mis võimaldas laevadega sõita Läänemerest kuni Musta mereni, läbides Poolat, Leedut ja Venemaad. Augustowi kanal on üks lõik paljudest kanalite ja lüüside süsteemist kogu sellel pikal teel. Tänapäeval on Augustowi kanal taastatud ja avatud turistidele.
Mosty w Stańczykach
Kaksiksillad, Poola kõrgemad (36 m), pikkus u. 200 m. Raudteesillad ehitati enne esimest maailmasõda, ühendamaks raudteed Goldapi ja Zytkiejmy küla vahel (31 km). Miks just kaks silda, kes seda täpselt teab. Lõppeesmärk oli ühendada Poola ja Preisimaa ning Leedu linnasid. Poliitiline olukord peale Esimest Maailmasõda muutus ja raudtee edasine ehitus kaotas tähtsuse. Kahe maailmasõja vahelisel ajal kasutati raudteed nädalavahetustel kalameeste, seeneliste- marjuliste veoks. Sillad meenutavad rooma akvedukte. Raudtee on üles võetud Teise Mailmasõja ajal, praeguseks on sillad renoveeritud. Pääs sildadele 4 zl. (u. 1 euro)

pilte eelmise aasta retkelt vaata siit

img_9067